AKCJA:Poradnik dla lokatorów z reprywatyzowanych budynków Drukuj
wtorek, 25 czerwca 2013 08:41

Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów prezentuje poradnik zawierający podstawowe porady prawne dla lokatorów z reprywatyzowanych budynków.

Zachęcamy do lektury:

 

Porady dla lokatorów z reprywatyzowanych budynków- O czym bezwzględnie należy pamiętać w przypadku reprywatyzacji budynku


Trzeba odbierać awizo – dwa razy nieodebrane pismo uznaje się za dostarczone w sposób prawidłowy.
Nie należy podpisywać żadnych pism przedstawianych przez kamienicznika lub jego pełnomocnika – nie ma obowiązku podpisywania pism na miejscu. Warto skonsultować się wcześniej z prawnikiem żeby nie podpisać np. dobrowolnej zmiany warunków umowy najmu na bardziej niekorzystne dla lokatora.


- Skutki prawne reprywatyzacji


Po pierwsze w procesie reprywatyzacyjnym lokatorzy nie są stroną, więc nie są informowani o postępowaniu sądowym. Na stronie Ratusza istnieje w zakładce „Dla mieszkańców/ Dekret warszawski istnieje lista nieruchomości objętych lub mogących być objętymi roszczeniami.
Nowy prywatny właściciel przejmuje budynek razem z obciążającymi go umowami, w tym umowami najmu. Miasto nie jest w stanie odpowiedzieć na jakiej zasadzie umowy najmu komunalnego są zamieniane na umowy komercyjne z prywatnym właścicielem.
Nowy właściciel zwykle wyznacza swojego pełnomocnika. Musi to być dokonane na podstawie upoważnienia przedstawionego lokatorom. Jeśli nie ma takiego upoważnienia dostarczonego w odpowiedni sposób lokatorzy mają prawo domagać się przedstawienia go i nie uznawać osoby podającej się za pełnomocnika.
Podstawowym prawem regulującym prawa i obowiązki lokatorów jest Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001

Więcej…
 
Jak płacić mniejszy czynsz za mieszkanie? - Poradnik Gazety Prawnej Drukuj
sobota, 11 czerwca 2011 00:00

Autorka: Małgorzata Piasecka Sobkiewicz

Źródło: http://gazetaprawna.pl

Poniżej przedstawimy poradnik autorstwa Małgorzaty Piaseckiej Sobkiewicz, który został opublikowany w Gazecie Prawnej.

Prawo mieszkaniowe Jan K. na własny koszt urządził w mieszkaniu łazienkę. Właściciel budynku nie wyraża zgody, aby potrącił on wydatki z czynszu. Czy może odmówić zapłaty bez obawy o utratę lokalu? Kiedy może skutecznie żądać obniżenia czynszu?

Więcej…
 
Najem okazjonalny – wraca eksmisja na bruk Drukuj
wtorek, 02 marca 2010 08:50

Autor: Jakub Grzegorczyk

 

8 stycznia br. Prezydent podpisał nowelizację Ustawy o ochronie praw lokatorów, której projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Poprzez wprowadzenie do Ustawy pojęcia „najmu okazjonalnego”, rząd, parlament i prezydent przywrócili de facto eksmisję na bruk.

Więcej…
 
Ministerstwo Gospodarki zmienia Ustawę o ochronie praw lokatorów - krytyczna analiza Drukuj
wtorek, 02 marca 2010 08:19
Autor: Jakub Grzegorczyk
 
11 grudnia 2009 r. Ministerstwo Gospodarki opublikowało wstępny projekt Ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. W swoich założeniach, ten akt prawny ma wprowadzić istotne ułatwienia dla prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z informacją ze strony ministerstwa: „jest to najobszerniejsza, o największym zakresie zmian ustawa pakietu o charakterze deregulacyjnym, dereglamentacyjnym i derogacyjnym. Zwiększy wolność gospodarczą i uprości prawo. Usunie z systemu prawa bariery związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, takie jak zbędne zezwolenia i licencje.  Będzie realizować zasadę budowania zaufania państwa do obywatela, w tym do przedsiębiorcy. Wszędzie tam, gdzie względy bezpieczeństwa lub prawo międzynarodowe nie nakładają konieczności składania zaświadczenia, wystarczające będzie oświadczenie obywatela o spełnieniu określonego obowiązku prawnego, czy faktycznego. Ustawa wprowadzi także instytucję „rozszerzonego jednego okienka” oraz ma zwiększyć dostęp do wykonywania zawodów regulowanych, w tym zawodów zaufania publicznego.” W ramach „ograniczania barier” Ministerstwo planuje zmianę 100 ustaw, które w różnym zakresie regulują aktywność gospodarczą osób fizycznych i prawnych.
Więcej…
 
Windykatorzy należności – jak bronić praw lokatorów? Drukuj
piątek, 20 listopada 2009 22:01

Autor: Karol Krekowski

Zdarza się, że kamienicznicy w dochodzeniu swoich należności posługują się firmami windykacyjnymi. Często agresywna windykacja – zarówno w wykonaniu kamienicznika jak i ludzi przez niego wynajętych – staje się elementem działań nękających lokatorów. Poniżej przedstawiamy opis stanu prawnego dotyczącego działań indykatorów oraz radzimy jak się bronić. Jeśli po lekturze tego tekstu stwierdzicie, że padliście ofiara nieprawidłowych działań ze strony windykatorów – skontaktujcie się z nami.

Więcej…
 
Lokal socjalny, lokal zamienny i pomieszczenie tymczasowe – podstawowe informacje prawne Drukuj
piątek, 13 listopada 2009 15:56

Autor: Jakub Grzegorczyk

Wiele osób, przed którymi staje widmo eksmisji często nie umie odnaleźć w gąszczu przepisów informacji na temat przysługujących im praw z zakresu dostępu do lokali publicznych. Powszechnie wiadomo, że w Polsce nie wykonuje się eksmisji „na bruk”, a osobie eksmitowanej powinno się dostarczyć albo lokal socjalny, albo zamienny, a w niektórych sytuacjach eksmisja powinna się odbywać do pomieszczenia tymczasowego. Niestety, mało kto potrafi precyzyjnie wskazać komu i w jakiej sytuacji przysługują wyżej wymienione lokale. Ponieważ te trzy typy lokali są często mylone, postanowiliśmy opracować krótką informację jakie są pomiędzy nimi różnice: komu przysługują, kto powinien je zapewnić i jakie minimalne warunki powierzchniowe i techniczne powinny w nich panować.

Czekamy także na wszelkie informacje o praktyce postępowania sądów i organów władzy w sprawach o przydzielenie lokali w postępowaniu eksmisyjnym oraz Państwa komentarze w zakresie prawa mieszkaniowego: kontakt

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia123następnaostatnia »

Strona 1 z 3
Joomla SEO powered by JoomSEF

Polecamy

Lokatorzy
Lokatorzy
Lokatorzy
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
Inicjatywa Pracownicza
Lewica.pl
Lewicowo
Rozbrat
Alterkino.org
Przegląd Anarchistyczny

W galeriiKopiowanie za podaniem źródła i autora w całości i we fragmentach dozwolone.
Główny | Kampania | Artykuły | Sprawy | Prawo | Materiały | Przyłącz się | Wspomóż | Galeria | Kontakt | Linki

stat4u