AKCJA:

26.07 Warszawa: Relacja z "imieninowego protestu" Drukuj
środa, 27 lipca 2011 19:58

Około 150-200 osób wzięło udział w imieninach Hanny Gronkiewicz-Waltz zorganizowanych przez stołeczne organizacje lokatorskie i społeczno-polityczne. Przed warszawskim ratuszem stanął namiot z szyldem „Bufet u Hanki”, w którym serwowano podwyżki czynszów, cen biletów, opłat za wodę i żłobki. Można było także nabyć Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w promocyjnej cenie. Nie zabrakło tortu i imieninowych piosenek.

[Zobacz galerię zdjęć z akcji]


Happening był protestem przeciwko polityce warszawskiego Ratusza: planowanym podwyżkom cen biletów, opłat za wodę i ścieki oraz prywatyzacji SPECu.

Z okazji imienin przygotowany został tekturowy tort ze zdjęciem śmiejącej się Gronkiewicz-Waltz i podziękowaniem za podwyżki. Otwierając demonstrację, Piotr Ciszewski z WSL i LA stwierdził, że ta zabawa w przeciwieństwie do uroczystości organizowanej przez ratusz nie jest finansowana z kieszeni podatników. Dodał, że nieprawdą jest, że w Warszawie żyje się wszystkim coraz gorzej, ponieważ urzędnicy i politycy PO mają się coraz lepiej. Po krótkich przemówieniach nastąpiła część artystyczna: koncert projektu muzycznego „Swołeczeństwo” oraz warszawskiej grupy wokalnej tworzonej przez osoby związane z Warszawskim Stowarzyszeniem Lokatorów i Squatem „Syrena”.

Zaśpiewano specjalnie skomponowane na imieniny piosenki – m.in. „Waltz, toczy się Waltz” oraz przedwojenne szlagiery: „Apaszowskie Tango” Grzesiuka, „Warszawiankę 1905 roku”. W repertuarze znalazła się także przeróbka „W saskim ogrodzie” Grzesiuka oraz muzyczna aranżacja przedwojennego wiersza „W warszawskiej kamienicy”. Jak stwierdzili wykonawcy od roku 1931 w stosunkach mieszkaniowych niewiele się zmieniło.

W przerwach między piosenkami skandowano „Lokatorzy to nie towar” i „Mieszkanie prawem nie towarem”, a uczestnicy pikiety mieli możliwość skorzystania z poczęstunku wystawionego w bufecie.


Zwieńczeniem akcji było zapalenie zimnych ogni na torcie oraz występ grupy samby ulicznej. Przez prawie dwie godziny protestu kolportowano ulotki przygotowane przez organizatorów protestu oraz zbierano podpisy pod wnioskiem o referendum w sprawie prywatyzacji SPEC.

Protest zorganizowały: Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, Kancelarię Sprawiedliwości Społecznej, kolektyw Skłotu Syrena, Lewicową Alternatywę i Młodych Socjalistów W happeningu wzięli również udział przedstawiciele Komitetu Obrony Lokatorów i OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Przedstawiciele ruchów lokatorskich zapowiedzieli, że będą obecni na mającej się odbyć 31 lipca, ostatniej przed wakacjami, uroczystej sesji Rady miasta stołecznego Warszawy.

Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
 
Joomla SEO powered by JoomSEF

Polecamy

Lokatorzy
Lokatorzy
Lokatorzy
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
Inicjatywa Pracownicza
Lewica.pl
Lewicowo
Rozbrat
Alterkino.org
Przegląd Anarchistyczny

W galeriiKopiowanie za podaniem źródła i autora w całości i we fragmentach dozwolone.
Główny | Kampania | Artykuły | Sprawy | Prawo | Materiały | Przyłącz się | Wspomóż | Galeria | Kontakt | Linki

stat4u