AKCJA:

Dzień Lokatora 2008 - relacja Drukuj
sobota, 04 października 2008 00:00
Autor: Kampania

3 października 2008 r. z okazji Światowego Dnia Lokatora odbyła się w Warszawie demonstracja w której udział wzięło ponad 200 osób.Demonstracja rozpoczęła się o godzinie 14:00 wiecem pod pomnikiem Kopernika (na Krakowskim Przedmieściu). Następnie, demonstranci przeszli ulicami pod Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Budownictwa i Urząd Rady Ministrów.

Głównym organizatorem demonstracji było Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów przy wsparciu Lewicowej Alternatywy i Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. W proteście wzięli udział członkowie: Forum Lokatorów z Krakowa, Polskiej Unii Lokatorów, Nowej Lewicy, Polskiej Partii Pracy, Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80", RACJI Polskiej Lewicy, Młodych Socjalistów i Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja.


relacja Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego

Demonstracja rozpoczęła się o godzinie 14:00 wiecem pod pomnikiem Kopernika (na Krakowskim Przedmieściu). Jesteśmy tu nie po to, aby prosić i liczyć na dobre serce polityków, ale aby domagać się praw, które się nam należą i o nie walczyć - powiedział Piotr Ciszewski z WSL i LA. Piotr Ikonowicz z KSS i NL mówił, że mieszkanie to jedno z podstawowych dóbr, ponieważ nie da się mniej mieszkać. Wspomniał też, że lokatorzy spotykają się z coraz większym wyzyskiem ze strony kamieniczników. Przedstawiciel krakowskiego Forum Lokatorów mówił o konieczności wspólnej walki różnych grup lokatorskich. Andrzej Smosarski z LA i WSL przypomniał, że polityka mieszkaniowa jest w Polsce prowadzona w ramach Ministerstwa Infrastruktury, z czego wynika, iż sami lokatorzy są uważani za dodatek do infrastruktury.

Po zakończeniu wiecu demonstracja ruszyła przez centrum Warszawy. Od Pomnika Kopernika manifestanci przeszli Nowym Światem pod Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, gdzie zostawili petycję, zawierającą m.in. postulat uznania problemów lokatorskich za problem społeczny i apel do Minister Pracy i Polityki Społecznej, aby w ramach prac ministerstwo zajęło się również kwestiami lokatorskimi.

Kolejnym przystankiem na trasie demonstracji było Ministerstwo Budownictwa, gdzie również złożono petycję zawierającą wezwanie do podjęcia działań na rzecz stworzenia programów taniego budownictwa komunalnego. Po złożeniu petycji, pochód ruszył Alejami Ujazdowskimi w stronę Urzędu Rady Ministrów.

Około godziny 16:00 demonstracja dotarła do budynku Urzędu Rady Ministrów. Z przedstawicielami lokatorów z WSL i krakowskiego FL spotkał się podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Styczeń. Protestujący przekazali mu petycję, w której domagali się między innymi przywrócenia limitowania czynszów, ułatwienia samorządom prowadzenia programów budownictwa mieszkaniowego, podjęcia działań mających zwiększyć wnikliwość sądów przy rozpatrywaniu sporów o wysokość czynszów. W czasie rozmowy z ministrem przedstawiciele lokatorów poruszyli kwestię niedostatecznej ochrony praw lokatorów. Minister Styczeń zobowiązał się, że rząd udzieli odpowiedzi na postulaty przygotowane przez WSL. Powiedział również, że wiele kwestii lokatorskich leży w gestii samorządów, dlatego jakość ich rozwiązywania jest różna. Dodał również, że rząd planuje inicjatywy ustawodawcze mające ułatwić samorządom budowanie lokali komunalnych i socjalnych.

Demonstrację zakończył krótki wiec na placu naprzeciwko URM.

Tegoroczna demonstracja (w Polsce organizowana z okazji Dnia Lokatora po raz trzeci) była stosunkowo liczna i barwna. Zebrani przynieśli transparenty: "Wolne czynsze to eksmisje i bezdomność" (WSL), "Mieszkanie prawem nie towarem" (LA), "Mieszkanie dla każdego" (KSS). Poza transparentami, wiele osób niosło tabliczki (często własnoręcznie wykonane) z hasłami: "Eksmitować rząd odpowiedzialny za eksmisje", "Budujcie mieszkania, nie biurowce", "Dość wyzysku czynszowego".

Strona akcji Dzień Lokatora
www.dzien-lokatora.info
 
Relacje medialne:

Telewizyjny Kurier Warszawski:
http://video2.v2.tvp.pl/2008/10/03/177650/film.asf
 
Gazeta Wyborcza:
http://wyborcza.pl(...)Lokatorzy_to_nie_towar____demonstracja_w.html
 
Alert 24:
http://www.alert24.pl/alert24(...)demonstracja_w_obronie.html
 
Radio dla Ciebie:
http://www.rdc.pl/(...)zamiast_swietowac_protestuja

Życie Warszawy:
http://www.zw.com.pl(...)Demonstracja_w_obronie_praw_lokatorow.html
 
Interia.pl:
http://fakty.interia.pl/news/demonstracja-w-obronie-praw-lokatorow,1188775?source=rss
 
Onet.pl:
http://wiadomosci.onet.pl/2682,1837413,demonstracja_-_lokatorzy_to_nie(...).html
 
Fotorelacja na Indymedia.pl:
http://pl.indymedia.org/pl/2008/10/38633.shtmlDodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
 
Joomla SEO powered by JoomSEF

Polecamy

Lokatorzy
Lokatorzy
Lokatorzy
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
Inicjatywa Pracownicza
Lewica.pl
Lewicowo
Rozbrat
Alterkino.org
Przegląd Anarchistyczny

W galeriiKopiowanie za podaniem źródła i autora w całości i we fragmentach dozwolone.
Główny | Kampania | Artykuły | Sprawy | Prawo | Materiały | Przyłącz się | Wspomóż | Galeria | Kontakt | Linki

stat4u