AKCJA:

26.10.2010 Warszawa: Lokatorzy wtargnęli do biura Hanny Gronkiewicz-Waltz Drukuj


Wczoraj o godz. 16:00, działacze Komitetu Obrony Lokatorów, Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Związku Syndykalistów Polski, Lewicowej Alternatywy i Radykalnej Akcji Solidarnej wtargnęli do biura Prezydent Miasta, Hanny Gronkiewicz-Waltz, domagając się realizacji postulatów lokatorskich. Pomimo iż w poniedziałki urzędy państwowe powinny być czynne do godz. 18:00, pani Prezydent nie była obecna w urzędzie. Jak poinformował sekretarz pani Prezydent, ma ona “nienormowany czas pracy”.

W związku z zaistniałą sytuacją, lokatorzy postanowili zająć salę konferencyjną w urzędzie, z postanowieniem nie opuszczania jej dopóty, dopóki urzędnicy miejscy nie zechcą z nimi rozmawiać. Na fasadzie urzędu został powieszony baner z hasłem “Mieszkania komunalne w ręce lokatorów”.

Po krótkiej chwili, do sali konferencyjnej wszedł Wiceprezydent miasta, pan Andrzej Jakubiak. Otrzymał postulaty lokatorów, które przeczytał na głos, dodając swój komentarz. Kwestię kryterium dochodowego, które wzbudza największe kontrowersje, z uwagi na dramatyczną sytuację wielu rodzin, które nie mogą otrzymać lokalu komunalnego, a nie mogą sobie pozwolić na najem lokalu na wolnym rynku, Wiceprezydent zbył stwierdzeniem: “jakie by nie było kryterium, ktoś będzie niezadowolony”. Andrzej Jakubiak albo drwił z postulatów lokatorskich, albo twierdził, że problem nie istnieje. Powtarzał również frazesy władz miasta o tym, że obecna ekipa rządząca buduje więcej lokali komunalnych, niż jej poprzednicy. Lokatorzy przypomnieli, że w wyniku owianych skandalami reprywatyzacji, więcej mieszkań komunalnych jest likwidowanych, niż powstaje nowych.

Andrzej Jakubiak starał się mamić lokatorów obietnicą “indywidualnego rozwiązania sprawy” podczas indywidualnych rozmów. Lokatorzy, którzy wcześniej odbyli takie rozmowy wiedzą jednak, że obietnice składane przez Wiceprezydenta są bez pokrycia i są jedynie sposobem gry na czas. Kolejny raz, pan Jakubiak mieszał pojęcia kryterium dochodowego netto i brutto, chcąc sprawić wrażenie, że kryterium jest wyższe niż w rzeczywistości.

Po burzliwej dyskusji, Wiceprezydent opuścił salę konferencyjną, a wkrótce potem lokatorzy zakończyli akcje.

Poniżej lista postulatów lokatorskich wręczonych władzom miasta można znaleźć tutaj

Relacja Gazety Wyborczej

Źródło www.cia.bzzz.net

 


Dodaj do:

Deli.cio.us    Digg    reddit    Facebook    Wykop    Gwar
 
Joomla SEO powered by JoomSEF

Polecamy

Lokatorzy
Lokatorzy
Lokatorzy
Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów
Inicjatywa Pracownicza
Lewica.pl
Lewicowo
Rozbrat
Alterkino.org
Przegląd Anarchistyczny

W galeriiKopiowanie za podaniem źródła i autora w całości i we fragmentach dozwolone.
Główny | Kampania | Artykuły | Sprawy | Prawo | Materiały | Przyłącz się | Wspomóż | Galeria | Kontakt | Linki

stat4u