Warszawa: Debata “Jak mieszkać?”

Plakat - imieniny HGW

 

Plakat - imieniny HGW

W czwartek 20 października zapraszamy na konferencję organizowaną w ramach festiwalu “Warszawa w budowie”, w której panelistą będzie Piotr Ciszewski z WSL.

Jak mieszkać? Mieszkania czy osiedla kontenerów?
sesja: 20 października (czwartek) godz.19.00

miejsce: Szkoła Główna Handlowa, Aula A, ul. Rakowiecka 24a

prowadzenie: dr hab. Anna Giza Poleszczuk

 

Strona festiwalu

 

 

Sesja z udziałem ekonomistów, architektów i polityków. Mieszkalnictwo wydaje się znajdować na szarym końcu listy priorytetów państwa, daleko za stadionami i autostradami. Roczne wydatki państwa na mieszkalnictwo to tylko 0,2% budżetu. Tymczasem 60% Polaków nie stać na własne mieszkanie. W jaki sposób budować i poradzić sobie z problemem drożyzny na rynku mieszkaniowym? Czy czeka nas mieszkaniowa katastrofa i osiedla kontenerów?

W czasie debaty przedstawione zostaną kluczowe problemy mieszkaniowe, które wybrane zostały na podstawie rozmów z ekspertami, aktywistami i mieszkańcami. Z udziałem zaproszonych gości i publiczności organizatorzy chcą wybrać najważniejsze postulaty zmian oraz zastanowić się nad możliwością szybkiego wprowadzenia ich w życie.

W debacie wezmą udział:

dr inż. arch. Radosław Barek – architekt, specjalizuje się w budownictwie społecznym, współpracuje z Poznańską Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka, z którą tworzy program wyprowadzania z bezdomności

prof. Marek Bryx – ekonomista, prorektor Szkoły Głównej Handlowej, zajmuje się budownictwem mieszkaniowym, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury (2001-2004), prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (2001-2003)

Piotr Ciszewski – Prezes Zarządu Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, wieloletni działacz inicjatyw lokatorskich, absolwent Instytutu Nauk Politycznych UW.

Adam Grzegrzółka – samorządowiec, Wiceburmistrz warszawskiej Dzielnicy Praga-Południe, wcześniej radny i współpracownik kilku organizacji pozarządowych. W pracy zawodowej zajmuje się m.in. gospodarką nieruchomościami.

Piotr Styczeń – podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury oraz wcześniej sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa oraz w Ministerstiw Budownictwa, od 2005 na tych stanowiskach odpowiadał m.in. za politykę mieszkaniową.

prowadząca:
dr hab. Anna Giza-Poleszczuk – sojolożka, prodziekan Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się socjologią rodziny, socjologią ewolucyjną oraz marketingiem w perspektywie socjologicznej. Prezeska zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych “Stocznia”.