Warszawa: Proces za blokadę eksmisji

26 marca 2013 r. przed warszawskim sądem odbyła się kolejna rozprawa Piotra Ciszewskiego, działacza Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz dziennikarza lewica.pl. Jest on obwiniany o udział w nielegalnym zgromadzeniu oraz blokowaniu ruchu drogowego w dniu 5 września 2012 r., podczas blokady eksmisji w centrum Warszawy. W charakterze świadków zeznawali funkcjonariusze policji. Nie umieli oni stwierdzić jednoznacznie jak zgromadzeni na proteście byli wzywani do rozejścia się. Twierdzili iż podczas blokady eksmisji było głośno, ponieważ protestujący używali będbnów i tuby, a policja nie używała do przekazywania komunikatów urządzeń głośnomówiących. Według części zeznających wezwanie do rozejścia się dowodzący akcja prewencji przekazywał poszczególnym protestującym.

Policjanci twierdzili, że podczas akcji wylegitymowano osoby biorące wcześniej udział w blokowaniu ruchu na pobliskiej ulicy. Przyznali jednak, że legitymowanie miało miejsce później już na chodniku i nie mają pewności czy wszyscy protestujący blokowali ruch.
W charakterze świadka zeznawał też jeden z działaczy WSL, który powiedział, że kordon policji otaczający protestujących nie był szczelny. Można było do niego wchodzić. On również miał zostać wylegitymowany, ale gdy spytał się policjanta na jakiej podstawie, ten zrezygnował z legitymowania i zajął się innymi spośród zgromadzonych.

Kolejna rozprawa została wyznaczona na 10 czerwca, kiedy to mają zostać przedstawione przygotowane przez policję nagrania filmowe z protestu.