Lokatorem o bruk – “Mieszkanie plus eksmisja”

BROŃMY SIĘ PRZED EKSMISJAMI I WYZYSKIEM CZYNSZOWYM !
Rządowy program mieszkaniowy nazywany potocznie „Mieszkaniem plus”, oficjalnie znany, jako „Ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości” wprowadza niebezpieczne dla ochrony praw lokatorów pojęcie najmu instytucjonalnego. Czym jest? Kiedy najemca podpisuje umowę z właścicielem mieszkania notarialnie zrzeka się wszystkich praw i wypadku eksmisji. Oznacza to, że będzie można jej dokonać bez wyroku sądu wprost na ulice nie bacząc na to, jak przedstawia się sytuacja materialny i życiowa dotychczasowego najemcy. Co to oznacza w praktyce? Lokatorzy wynajmujący mieszkania w ramach programu „Mieszkanie plus”, gdy będę mieli pogarszającą się sytuacje materialną spowodowaną różnymi przypadkami losowymi np. chorobami, utratę pracę czy popadnięciem w długi będą mogli liczyć na to, że prędzej czy później bez wyroku sądowego mogą przy asyście policji wylądować na bruku. Według polskiego prawa wystarczą trzy nieopłacone czynsze, aby skierować do sądu sprawę o eksmisję. W tym przypadku takiego niepłacącego będzie można od razu usunąć z mieszkania.

Pamiętać należy, że mieszkania w ramach rządowej ustawy będą realizowane wyłącznie przez firmy deweloperskie, bez udziału państwa. Sytuacja lokatorów jest z góry przegrana. Realizacją ustawy będą się zajmować firmy, których większość jest od lat na wolnym runku mieszkaniowym i uczynił przez lata transformacji w Polsce mieszkanie zyskownym towarem, niedostępnym dla wszystkich. Lobbing deweloperów doprowadził do przeforsowania jesienią 1994 roku przez ówczesny rząd koalicyjny SLD-PSL najbardziej haniebnej ustawy o eksmisjach, która wpędziła w nędze i do grobu wielu Polaków oraz Polek. W toku dyskusji o programie mieszkanie plus pojawiła się propozycja powrotu do dawnego prawodawstwa, czyli likwidacji grupy osób, którym z urzędu przysługiwało, w wypadku eksmisji, mieszkanie socjalne. Strona rządowa zrezygnowała jednak z tak daleko idącej zmiany, w zamian proponując najem instytucjonalny. Dodatkowo dała deweloperom również możliwość zawierania z lokatorami umów na czas określony, czyli zwiększenia rotacyjności mieszkań, a przez to poczucia niepewności wśród lokatorów.

Najem instytucjonalny to rozszerzenie wcześniejszego najmu okazjonalnego, z którego korzystały osoby fizyczne wynajmujące mieszkania lokatorom, ale nie traktujące tego jako głównego źródła zarobków. Najem okazjonalny miał chronić ludzi dorabiających poprzez drobny wynajem i kłaniać ich do zgłaszania go w urzędzie skarbowym. Teraz z tego wyjątkowego przywileju uczyniono regułę, rozszerzając go na prywatne firmy. Trudno uwierzyć, aby spółki deweloperskie wynajmując lokale tańsze od mieszkań z wolnego rynku w ramach Mieszkanie plus, kierowały się dobrem najemcy. W majestacie prawa będzie można wyrzucać osoby starsze, chore, niepełnosprawne, kobiety w ciąży, rodziny z małymi dziećmi lub samotne matki. Pogłębi się w ten sposób zapaść mieszkaniowa, bieda i głód mieszkaniowy dalej będzie problem społecznym. Ewidentnie rząd robił tą ustawę pod lobby deweloperskie, a prezydent podpisał ustawę ze szkodliwym dla lokatorów wynajmem instytucjonalnym. Młode osoby mające w perspektywie takie warunki skorzystania z tego programu, raczej ominą go wielkim łukiem, a decyzja o posiadaniu dzieci oddali się w odległą przyszłość. Rząd PiS mówi o godności człowieka, poszanowaniu prawa nienarodzonych, a funduje lokatorom (niezależnie od wieku) antyludzki program mieszkaniowy. Uzależnia w ten sposób kolejne pokolenia od tych samych instytucji, które doprowadziły do zapaści mieszkaniowej i zniszczyły wielu ludziom życie zmuszając ich wraz z bankami do brania kredytów na 20-30 lat, z brakiem pewności czy kiedykolwiek spłacą ten kredyt. Państwo po raz kolejny skapitulowało przed siłą pieniądza, nazywanie Prawa i Sprawiedliwości partią „socjalna” jest na wyrost. Prezydent Andrzej Duda nie odważył się sprzeciwić potężnemu lobby deweloperskiemu. Postępuje jak poprzednicy, którzy zbudowali III RP, wykluczającą ogromne grupy społeczeństwa.