Kolejna KATASTROFA w kamienicy bez centralnego

W nocy z piątku na sobotę w domu przy Mińskiej 22 doszło do groźnego pożaru przez niewydolną instalację elektryczną. Lokatorzy tej kamienicy ogrzewają się prądem, jednak instalacja – tak jak w wielu domach bez C.O. – nie jest do tego przystosowana. W budynku przy Mińskiej 22 mieszkają rodziny z małymi dziećmi, z racji braku mediów niektórzy lokatorzy używają butli gazowych. Cudem nie doszło do większej tragedii. Jednak to już drugi pożar w tej prądowej kamienicy – w 2013 roku zginęły tam dwie osoby!!!

Ten dom został zreprywatyzowany w 2008. Tak jak w innych przypadkach które nagłaśniamy, władze latami nie inwestując środków w walkę z ubóstwem energetycznym, po reprywatyzacji dają czyścicielom zabójczą broń w postaci możliwości odcinania prądu przez świadome zaniedbania. (Taką historię przeszły dziesiątki kamienic, w tym dzisiejsza siedziba WSL przy Wilczej 30).
Odpowiedzialność władz za tragedię lokatorów przy Mińskiej 22 jest bezsprzeczna. Co ratusz w zamian oferuje zagrożonym mieszkańcom? Jeszcze w październiku 2018 prawniczka Beata Siemieniako nagłośniła katastrofalne warunki, do których urzędnicy chcieli przesiedlić jedną z rodzin z Małgorzata Maniara – zaoferowano jej kompletnie zagrzybiały lokal bez centralnego ogrzewania… Władze broniły się że skują tynki przed podpisaniem umowy z lokatorami. Po ekspertyzach mykologów w podobnych lokalach doskonale wiemy jednak grzyb tej wielkości co w proponowanym lokalu zdążył przeniknąć przez mury. Nie da się go usunąć przy zbyt kosztownym ogrzewaniu prądem. Zamiast pudrować trucizny administracja musi dogłębnie osuszać lokale i doposażać je w C.O. lub uruchamiać realne dopłaty wyrównawcze do ogrzewania prądem

Po skandalu z trefnym przydziałem ówczesny burmistrz Pragi Piotr Żbikowski zadeklarował w radiu RDC że do końca 2018 lokatorzy otrzymają przydziały do zdrowych lokali. Nic takiego się nie stało aż do dziś – aż do kolejnego pożaru na Mińskiej 22…  Historia Mińskiej składa się na ogromny akt oskarżenia wobec tragicznie złej polityki mieszkaniowej, a także wobec konkretnych urzędników i polityków sprawujących władzę w stolicy – najbogatszym mieście Polski.
Przypadek Mińskiej nie jest odosobniony – z naszej ankiety lokatorskiej wynika że aż 2/3 lokatorów mieszkań prądowych gminy doświadczyła awarii elektryki!!!

prezentacja wyników ankiety

WSL ŻĄDA:
– natychmiastowej ewakuacji lokatorów z Mińskiej 22 do lokali zamiennych z centralnym ogrzewaniem
– kontroli przeglądów budowlanych rocznych i pięcioletnich w zreprywatyzowanej kamienicy przez PINBud i wyciągnięcia konsekwencji karnych wobec właścicieli kamienicy.
– pociągnięcia do odpowiedzialności urzędników WZL Praga Południe za jaskrawą opieszałość w przydzielaniu mieszkania dla rodziny Małgorzata Maniara, skutkującą narażaniem na utratę zdrowia i życia lokatorów.

NIE BĘDZIEMY PŁACIĆ NASZYM ŻYCIEM ZA WASZ KRYZYS!!!